جهاد دانشگاهی | کردستان

» » برگزاری اولین سلسله نشست‌هاي بررسي چشم انداز صنعت گردشگری با محوریت «اثر متقابل فرهنگ و گردشگری» به همت مركز گردشگري علمي– فرهنگي دانشجويان ایران شعبه کردستان

امروز: جمعه، 28 دی 1397


فهرست اصلی

گزارش تصویری

تقویم مطالب

<    «  دی 1397  »    >
شیدسچپج
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 

تبلیغات

مناسبت ها

پیوندها

  • مقام معظم رهبری
  • ریاست محترم جمهوری
  • saamad
  • iran
  • iranian
  • payam93

اوقات شرعی

تبلیغات

برگزاری اولین سلسله نشست‌هاي بررسي چشم انداز صنعت گردشگری با محوریت «اثر متقابل فرهنگ و گردشگری» به همت مركز گردشگري علمي– فرهنگي دانشجويان ایران شعبه کردستان

دسته بندی : خبرها | توسط : روابط عمومی | تاریخ : 20 دی 1394

رئیس گروه توسعه گردشگری و بازاریابی معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان، گفت: صنعت گردشگری افسار گسیخته و بدون آموزش اثرات منفی زیادی بر فرهنگ خواهد داشت.

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد کردستان، مركز گردشگري علمي – فرهنگي دانشجويان ايران، در راستای ساماندهی شبکه نخبگان حوزه تخصصي گردشگري و انتقال راهکارهای آنها به تصميم گيران، مجموعه نشست‌هاي بررسي چشم انداز صنعت گردشگری در كشور را با هدف بهره گیری از تخصص نخبگان اين عرصه طراحي كرده است.

 در اين سلسله نشست ها تلاش خواهد شد تا تاثيرات متغيرهای مستقل چهارگانه اقتصاد، فرهنگ، امنیت و سياست بر حوزه گردشگري به صورت موردي و مسئله محورانه به بحث گذاشته شود و نتایج و مباحث هر یک از نشست ها به صورت گزارش مستقل به اطلاع مديران، مسئولان و نيز علاقه مندان برسد.

اولین نشست از این سلسله نشست‌ها با محوریت «اثر متقابل فرهنگ و گردشگری» به همت مركز گردشگري علمي – فرهنگي دانشجويان ایران شعبه کردستان و با حضور آوات مکاری، رئیس گروه توسعه گردشگری و بازاریابی معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان و «جاهده تکیه خواه» کارشناس حوزه پژوهش جهاددانشگاهی استان در دفتر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کردستان برگزار شد.

رئیس گروه توسعه گردشگری و بازاریابی معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان در ابتدای این نشست، با تاکید بر این که دانش خبری و رسانه ها تاثیر زیادی بر توسعه صنعت گردشگری در جوامع دارند، گفت: وجود دیدگاه تخصصی بر شکل گیری و توسعه صنعت گردشگری در جامعه ای که این صنعت هنوز به طور کامل شکل نگرفته بسیار مهم است.

آوات مکاری، سفر کمتر از 24 ساعت و بیشتر از آن با هدف لذت بردن و دیدن جاهای مختلف با خصوصیات متفاوت را تعریف ساده‌ی گردشگری بیان کرد و افزود: فرهنگ و گردشگری اثرات متقابل زیادی برهم دارند که می تواند هم مثبت و مهم منفی باشد.

وی با اشاره به اینکه "متفاوت بودن" در بحث گردشگری امری مهم و تعیین کننده است که به جاذبه تبدیل می‌شود، عنوان کرد: خوشبختانه این عامل مهم در کردستان کاملا مشهود بوده و این استان به واسطه‌ی داشتن مردمی پویا و سر زنده که به زیستن در زمان حال اهمیت داده و برون گرا هستند جنبه بسیار متفاوتی در گردشگری کشور دارد.

رئیس گروه توسعه گردشگری و بازاریابی معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان، فرهنگ را عاملی بسیار مهم و تاثیرگذار در گردشگری پایدار دانست و عنوان کرد: فرهنگی که در چارچوب آموزش باشد هیچ وقت از بین نمی رود.

برنامه‌ریزی درست و آموزش، اساس گردشگری پایدار است

مکاری، برنامه‌ریزی درست و آموزش را اصل و اساس گردشگری پایدار دانست و گفت: تورها در راستای احیا و حفظ آیین ها، سنن و مراسم‌های ما نقش و اهمیت بسزایی دارند بر همین اساس باید الگوهای رفتاری را در قالب برنامه های آموزشی تدوین و به جامعه میزبان و گردشگر نیز انتقال دهیم.

وی با تعریف واژه اکوتوریسم و اهمیت آن در صنعت گردشگری، ادامه داد: «بوم گردشگری» سفری مسئولانه به مناطق طبیعی است که در آن محیط زیست حفظ و بر رفاه مردم محلی تأکید می شود.

رئیس گروه توسعه گردشگری و بازاریابی معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان، بیان کرد: در «بوم گردشگری» که پایه و اساس توسعه گردشگری است یک مکان با معماری خاص و بر اساس ایده و خلاقیت به یک جاذبه تبدیل می شود.

وی با اشاره به اهمیت آشنایی گردشگر با فرهنگ اقامتگاه و نقش سیاست گذاری دولت در این راستا، عنوان کرد: سیاست گذاری بومی و نقش آموزش در این عرصه تاثیرگذار است.

مکاری ادامه داد: احترام جامعه میزبان برای گردشگر مهم است و بر همین اساس باید کوشید که این امر را از طریق آموزش در صنعت گردشگری نهادینه کرد.

وی همچنین نقش تورگردان با راهنمای محلی را در این راستا مهم دانست و افزود: در گردشگری برنامه ریزی شده و آموزشی نتایج مهم و مثبتی به دست آمده است که ما نیز باید سعی کنیم به این سمت برویم چرا که جامعه‌های بدون برنامه ریزی و مدیریت آسیب پذیرترند.

مکاری، در ادامه سخنان خود زنده و احیا شدن آیین ها و مراسم های سنتی را بر اساس تقاضای گردشگران در منطقه مهم و یکی از اثرات مثبت اثرات متقابل فرهنگ و گردشگری دانست و عنوان کرد: در بوم گردشگری نیز خانه‌هایی با معماری و مصالح بومی ایجاد شده و در اختیار گردشگران قرار می گیرد که این خود نیز موجب حفظ بافت قدیمی و بومی منطقه خواهد شد.

رئیس گروه توسعه گردشگری و بازاریابی معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان در ادامه تاکید کرد: صنعت گردشگری افسار گسیخته و بدون آموزش می تواند اثرات منفی زیادی بر فرهنگ داشته باشد.

گردشگری یک صنعت فرابخشی است

وی عنوان کرد: گردشگری یک صنعت فرابخشی است و لذا پیشرفت و موفقیت آن در کشور مستلزم همکاری و همدلی کلیه‌ی دستگاه‌های مربوطه است.

رئیس گروه توسعه گردشگری و بازاریابی معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان به تشکیل و پایه گذاری ستاد تسهیلات سفر در این راستا اشاره کرد و گفت: این ستاد بسیاری از ارگان ها را در بر می گیرد.

وی اطلاع رسانی و آگاهی بخشی را از وظایف مهم این ستاد دانست و بیان کرد: آموزش و اطلاع رسانی از طریق چادرهای هلال احمر، صدا و سیما و رسانه ها می تواند نقش بسیار مهمی در رعایت و حفظ فرهنگ جامعه میزبان برای گردشگران داشته باشد.

مکاری گفت: در مطالعات ملی کشوری، استان کردستان به عنوان استانی فرهنگی برگزیده شد، لذا رسانه ها باید در راستای تقویت و برجسته سازی این مهم تلاش کنند و دستگاه های اجرایی نیز با همکاری یکدیگر جنبه‌ی عملی آن را بیشتر کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه تعریف تور در استان کردستان بسیار ضعیف است، افزود: باید سعی کنیم رویدادهای فرهنگی را به یک جدول زمان بندی شده تبدیل و آن را برای اجرا به تورهای گردشکری بدهیم.

رئیس گروه توسعه گردشگری و بازاریابی معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان همچنین نقش سازمان های مردم نهاد را در این راستا نیز بسیار مهم و اثرگذار دانست و گفت: خوشبختانه شکل گیری این سازمان های گردشگری در جامعه و بین مردم ما خوب بوده و مورد توجه قرار گرفته است که این امر خود می تواند نقش مهمی در راستای توسعه و رشد گردشگری داشته باشد.

وی گفت: نقش دانشجویان و دانشگاه‌ها نیز در راستای رشد و توسعه صنعت گردشگری بی بدیل و انکار ناپذیر است و بنابراین دانشگاه های ما باید زمینه پرورش خلاقیت و ایده پردازی را برای دانشجویان فراهم سازند.

آسیب شناسی گردشگری؛ موضوع بسیار خوبی برای پایان نامه‌های دانشجویی

وی ادامه داد: آسیب شناسی گردشگری نیز می تواند موضوع بسیار خوبی برای پایان نامه های دانشجویان باشد به طوری که باید هم نتیجه علمی و هم عملی داشته باشد.

مکاری، در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به چالش های گردشگری و راه‌های مرتفع کردن آن در دولت یازدهم، بیان کرد: در سال ها و دولت‌های گذشته نگاه به گردشگری نگرشی منفی بوده است اما خوشبختانه در دولت یازدهم این دیدگاه مثبت بوده و رشد و توسعه گردشگری در کشور اهمیت پیدا کرده است.

وی افزود: متاسفانه در حال حاضر قوانین گردشگری ما عمیق و قابل اجرا نیست و نیازمند اصلاح و به روز شدن است.

رئیس گروه توسعه گردشگری و بازاریابی معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان تاکید کرد: تصویب آیین نامه های قابل اجرا مهم است و نباید به گونه ای باشد که به ضد قانون تبدیل شود.

گردشگری و فرهنگ اثرات متقابل زیادی بر هم دارند

«جاهده تکیه خواه» کارشناس حوزه پژوهش جهاددانشگاهی استان کردستان نیز در این نشست با اشاره به اینکه گردشگری و فرهنگ می‌توانند اثرات متقابل زیادی برهم داشته باشند، گفت: گردشگری در بحث روابط بین الملل کاهش خصومت بین دولت ها در زمینه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی را موجب می شود.

وی با اشاره به اثرات مثبت گردشگری در سطح ملل، افزود: کاهش تضادهای فرهنگی در سطح کشور نیز از اثرات مثبت گردشگری بر فرهنگ است.

این کارشناس حوزه پژوهش با اشاره به اینکه گردشگری و فرهنگ می توانند اثرات منفی نیز بر یکدیگر داشته باشند، عنوان کرد: گردشگری که بدون مدیریت و آموزش باشد می تواند موجب ناهنجارهای رفتاری در جامعه میزبان شود.

وی تجاری سازی فرهنگ را یکی دیگر از اثرات منفی گردشگری بر فرهنگ دانست و عنوان کرد: تجاری سازی فرهنگ موجب می شود عوامل و فاکتورهای بومی منطقه مطابق رفتار مسافر و گردشگر تغییر یابد.

آیین ها و مراسم‌های سنتی خود را برجسته و تقویت کنیم

تکیه خواه عنوان کرد: بر همین اساس ما باید برای جلوگیری از این آسیب‌ها سعی کنیم آیین‌ها و مراسم‌های سنتی خود را برجسته و تقویت کنیم.

وی افزود: ما باید روستاهای هدف گردشگری را به درستی شناسایی و تقویت کنیم و این می تواند یک راهکار برای رفع چالش های گردشگری باشد.

تکیه خواه بیان کرد: برای رفع چالش های گردشگری اولین راهکار که سایر راهکارها و راهبردها را تحت الشعاع خود قرار داده و قابلیت تعمیم به بخش راهبردهای اساسی برای توسعه گردشگری را هم دارا می باشد، بحث مدیریت است.

وی استقرار سیستم مدیریتی نظامند باز، فراملی و برون گرا را اساسی ترین راهکار در بخش تقویت گردشگری دانست تا این صنعت که امروزه در جهان از درآمدهای نفتی هم پیشی گرفته، رونق پیدا کند.

کارشناس حوزه پژوهش جهاددانشگاهی استان کردستان با اشاره به اینکه گردشگری فرصتی برای توسعه فرهنگی است، گفت: فرهنگ یک جلوه از حیات اجتماعی بوده که در ارتباط انسان ها نهفته است. ارتباط انسان ها هر چقدر گسترده تر باشد فرصت آفرینش و ژرف یافتن فرهنگ بیشتر است.

وی با تاکید بر اینکه گردشگری می تواند در تمامی زمینه ها بر یک کشور تاثیر گذار باشد، خاطرنشان کرد: سازمان های مردم نهاد باید بتوانند اثرات متقابل مردم و دولت را تقویت کنند.
بازگشت «

تگهای مطلب :

بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .

نظرات :

شما می توانید نظر خود را در مورد مطلب «برگزاری اولین سلسله نشست‌هاي بررسي چشم انداز صنعت گردشگری با محوریت «اثر متقابل فرهنگ و گردشگری» به همت مركز گردشگري علمي– فرهنگي دانشجويان ایران شعبه کردستان» بنویسید ؛ نظرات پس از تأیید مدیریت منتشر می شوند.

2014 © کلیه حقوق برای سایت جهاد دانشگاهی کردستان محفوظ است . Designing : mohamad milad jafari