جهاد دانشگاهی | کردستان

» » نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت سالروز تاسیس جهاددانشگاهی برگزار شد.

امروز: پنج شنبه، 28 دی 1396


فهرست اصلی

گزارش تصویری

تقویم مطالب

<    «  دی 1396  »    >
شیدسچپج
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 

تبلیغات

مناسبت ها

پیوندها

  • مقام معظم رهبری
  • ریاست محترم جمهوری
  • saamad
  • iran
  • iranian
  • payam93

اوقات شرعی

تبلیغات

نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت سالروز تاسیس جهاددانشگاهی برگزار شد.

دسته بندی : خبرها | توسط : روابط عمومی | تاریخ : 14 مرداد 1396

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی کردستان، چیا سهراب نژاد روز چهارشنبه(11 مرداد) در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت سالروز تاسیس جهاددانشگاهی برگزار شد، اظهار کرد: جهاددانشگاهی نهادی عمومی و غیردولتی است که 16 مرداد سال 59 به فرمان امام خمینی و در راستای انقلاب فرهنگی تاسیس شد و در حوزه‌های پژوهش، آموزش، فرهنگی و اشتغال در قالب پژوهشگاه، پژوهشکده، سازمان، مجتمع‌های تحقیقاتی، مراکز آموزشی تخصصی و مهارتی و ... مشغول فعالیت است.

وی افزود: در استان کردستان نیز از سال 85 این نهاد فعالیت خود را آغاز کرده است که تاکنون موفق عمل کرده، هرچند هنوز راه پر پیچ و خمی در پیش دارد و تلاش برای موفقیت هر چه بیشتر آن تداوم دارد.

سرپرست جهاددانشگاهی کردستان عنوان کرد: جهاددانشگاهی رقیب هیچ سازمان، نهاد و دانشگاهی نیست و می‌خواهد در کنار آنها و با همکاری و تعامل با آنها، در راستای توسعه استان فعالیت کند.

وی به بیان عملکرد حوزه‌های مختلف جهاددانشگاهی پرداخت و بیان کرد: واحد آموزش جهاددانشگاهی در دو بخش بلندمدت و کوتاه مدت به ارائه آموزش اقدام می‌کند که در این راستا مرکز آموزش علمی کاربردی جهاددانشگاهی از سال 89 فعالیت خود را آغاز کرده است؛ این مرکز ابتدا با سه رشته فعالیت می‌کرد اما اکنون در دو مقطع کاردانی و کارشناسی در رشته‌های کاربردی و موردنیاز بازار کار دانشجو پذیرش می‌کند.

سهراب نژاد با اشاره به اینکه ساختمان مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی ابتدا استیجاری بود، عنوان کرد: خوشبختانه جهاددانشگاهی همت کرد و توانست ساختمانی در شش طبقه به منظور رفاه حال دانشجویان احداث کند که در حال حاضر بزرگترین مرکز علمی کاربردی استان از نظر فضای فیزیکی است.

وی اعلام کرد: برای اولین بار در استان، مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی رشته خبرنگاری می‌کند که پس از فارغ التحصیلی در مقطع کاردانی، می‌توانیم مقطع کارشناسی را نیز در این مرکز ایجاد کنیم.

سرپرست جهاددانشگاهی کردستان کردستان ادامه داد: در بخش آموزش‌های کوتاه مدت نیز جهاددانشگاهی در 100 عنوان آموزشی، اقدام به ارائه آموزش‌های تخصصی و کوتاه مدت کرده است.

ارائه آموزش به 21 هزار نفر توسط مراکز آموزشی جهاددانشگاهی کردستان

وی تصریح کرد: در سال 95، 21 هزار نفر در مراکز آموزشی جهاددانشگاهی آموزش دیده‌اند که 9 هزار نفر از آنها مربوط به ادارات و آموزش به کارمندان و 12 هزار نفر هم آموزش به فراگیران آزاد بوده است.

سهراب نژاد با اشاره به اینکه رویکرد جهاددانشگاهی در ارائه آموزش، آموزش‌های متناسب با بازار کار و کارآفرینی است، بیان کرد: در جهاددانشگاهی رشته‌هایی آموزش داده می‌شوند که فرد پس از گذراندن بتواند وارد بازار کار شود.

وی به ارائه فعالیت‌ها و عملکرد واحد پژوهش جهاددانشگاهی پرداخت و ذکر کرد: پژوهش یکی از رسالت‌های اصلی جهاددانشگاهی است که در قالب گروه‌های پژوهشی اقدام به فعالیت‌های پژوهشی در سطح استان کرده است و خوشبختانه شاهد موفقیت‌‌های زیادی در این حوزه بوده‌ایم.

سرپرست جهاددانشگاهی کردستان بانک خون بند ناف رویان را از جمله فعالیت‌های مهم و ارزشمند واحد پژوهش جهاددانشگاهی اعلام کرد و گفت: از طریق بانک خون خانواده‌ها می‌‌توانند خون بند ناف نوزادان را برای تضمین سلامتی خانواده خود ذخیره کنند تا در صورت بروز بیماری‌های خونی بتوانند از آن برای سلامتی خود استفاده کنند.

ذخیره سازی 790 نمونه خون در بانک خون بند ناف رویان کردستان

وی با اعلام اینکه بانک خون بند ناف رویان در سطح کشور تاکنون 80 هزار نمونه ذخیره سازی کرده است، بیان کرد: با توجه به اینکه بانک خون از سال 88 فعالیت خود را در استان آغاز کرده، تاکنون بیش از 790 نمونه خون ذخیره سازی کرده است.

سهراب نژاد عنوان کرد: در سال 95، 160 نمونه و در سال 96 نیز تاکنون 50 نمونه ذخیره شده است که با توجه به اهمیت و نقش بانک خون در سلامتی خانواده‌ها لازم است در این زمینه آگاه سازی بیشتری صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه کردستان قطب تولید توت فرنگی است، بیان کرد: گروه پژوهشی بهبود کمی و کیفی توت فرنگی در جهاددانشگاهی با هدف تولید نشاء عاری از ویروس در استان در حال فعالیت است که بزودی آزمایشگاه آن نیز افتتاح می‌شود؛ این آزمایشگاه برای تولید 100 هزار نشاء در سال هدفگذاری شده است که امیدواریم بتوانیم آن را تا 500 هزار افزایش دهیم.

سرپرست جهاددانشگاهی کردستان ادامه داد: اصلاح نژادی و بهبود ارقام بومی توت فرنگی نیز در ادامه توسط این گروه پژوهشی انجام خواهد شد که در این راستا مزرعه مناسبی تهیه شده و گلخانه نیز بزودی آماده خواهد شد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه صادر کردن توت فرنگی به دلیل نبود بسته بندی مناسب در استان با مشکل مواجه است، به دنبال آماده کردن بسته بندی‌هایی هستیم که دوام توت فرنگی را افزایش دهد تا برای صادرات و انتقال آن از استان نیز مشکلی نداشته باشیم.

فعالیت مرکز خدمات تخصصی GIS در جهاددانشگاهی کردستان

سهراب نژاد عنوان کرد: مرکز خدمات تخصصی GIS جهاددانشگاهی نیز از دیگر اقدامات واحد پژوهش است که تاکنون بیش از 30 طرح برای ادارات و سازمان‌های مختلف انجام داده است و 2 همایش ملی و 4 کارگاه آموزشی برگزار کرده و همچنین شش مقاله  ISI و 20 مقاله کنفرانسی نیز ارائه داده است.

وی بیان کرد: مرکز اتاف(ارزیابی تاثیرات اجتماعی و فرهنگی پروژه‌ها) نیز از دیگر بخش‌های فعال واحد پژوهش است که با استفاده از آن، همه طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی با پیوست فرهنگی و اجتماعی انجام خواهد شد.

سرپرست جهاددانشگاهی کردستان حوزه فرهنگی را نیز از حوزه‌های فعال و مهم جهاددانشگاهی دانست و گفت: این حوزه دارای 9 سازمان زیرمجموعه است.

وی اعلام کرد: خبرگزاری ایسنا یکی از زیرمجموعه‌های حوزه فرهنگی است که با مخابره سالانه شش هزار خبر اقدام به پوشش اخبار استان می‌کند و خبرگزاری ایکنا نیز به عنوان تنها خبرگزاری تخصصی بین المللی قرآن سالانه چهار هزار خبر در حوزه‌های تخصصی قرآن و معارف مخابره می‌کند و در حال حاضر رتبه ششم کشوری را به خود اختصاص داده است.

چاپ بیش از 40 عنوان کتاب در انتشارات جهاددانشگاهی کردستان

سهراب نژاد با اشاره به فعالیت انتشارات جهاد دانشگاهی، بیان کرد: انتشارات جهاددانشگاهی که چند سال به عنوان ناشر برگزیده کشوری شناخته شد، از سال 90 در استان شروع به فعالیت کرده و تاکنون بیش از 40 عنوان کتاب تالیفی و ترجمه‌ای به چاپ رسانده است.

وی افزود: علاوه بر این صندوق حمایت از مولفین را نیز راه‌اندازی کردیم که به مبلغ 80 درصد قیمت کتاب به مولفین وام پرداخت می‌کند و مولف باید پس از شش ماه از چاپ کتاب به صورت مضاربه‌ای باید آن را پرداخت کند.

سرپرست جهاددانشگاهی کردستان، مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران(ایسپا) را از دیگر اقدامات حوزه فرهنگی اعلام و خاطرنشان کرد: این مرکز معتبرترین مرکز افکارسنجی کشور است که نتایج تحلیلی آن در افکارسنجی‌های مختلف با درصد خطای ناچیز صورت گرفته و کمک زیادی به مسئولان برای برنامه ریزی‌های آنها کرده است.

وی به فعالیت‌های سازمان دانشجویان نیز اشاره کرد و گفت: اقدامات این سازمان با هدف ارتقا سطح فعالیت سیاسی و اجتماعی دانشجویان انجام می‌شود.

سهراب نژاد برگزاری مناظرات دانشجویی را از مهمترین اقدامات این سازمان عنوان کرد و افزود: موسسه قرض الحسنه دانشجویان ایران نیز وام‌‌های کم بهره و بدون بهره به تمام دانشجویان از همه دانشگاه‌های استان پرداخت می‌کند که تاکنون 153 نفر بالغ بر 100 میلیون تومان وام از این صندوق دریافت کرده‌اند.

وی مرکز تجاری سازی و اشتغال را نیز از دیگر حوزه‌های فعالیت جهاددانشگاهی عنوان کرد و گفت: این بخش مکمل بخش‌های پژوهش و آموزشی جهاددانشگاهی است و مهمترین کار آن ارائه مشاوره‌های شغلی و کمک کردن به فارغ التحصیلان برای ورود به بازار کار است.

سرپرست جهاددانشگاهی کردستان در پایان یادآور شد: سال گذشته در قالب همایش و جلسات 114 ایده به واحد تجاری سازی و اشتغال ارسال شده است که جهاددانشگاهی با هدف حمایت از جوانان صاحب ایده، برای اجرایی کردن آنها تلاش می‌کند.

 

<!-- [if gte mso 9]> <!-- [if gte mso 10]> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin:0in; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}


بازگشت «

تگهای مطلب :

بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .

نظرات :

شما می توانید نظر خود را در مورد مطلب «نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت سالروز تاسیس جهاددانشگاهی برگزار شد.» بنویسید ؛ نظرات پس از تأیید مدیریت منتشر می شوند.

2014 © کلیه حقوق برای سایت جهاد دانشگاهی کردستان محفوظ است . Designing : mohamad milad jafari