جهاد دانشگاهی | کردستان

» » برگزاری همایش بخشندگان خون ضامنان سلامتی در استان کردستان

امروز: شنبه، 30 دی 1396


فهرست اصلی

گزارش تصویری

تقویم مطالب

<    «  دی 1396  »    >
شیدسچپج
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 

تبلیغات

مناسبت ها

پیوندها

  • مقام معظم رهبری
  • ریاست محترم جمهوری
  • saamad
  • iran
  • iranian
  • payam93

اوقات شرعی

تبلیغات

برگزاری همایش بخشندگان خون ضامنان سلامتی در استان کردستان

دسته بندی : خبرها | توسط : روابط عمومی | تاریخ : 21 آذر 1396

مرتضی ضرابی، مدیرعامل بانک خون بند ناف رویان در همایش «بخشندگان خون ضامنان سلامتی» که  ۹آذرماه در مجتمع ایثار برگزار شد، اظهار کرد: اولین بانک خون بند ناف در سال ۱۹۹۱ در جهان راه‌اندازی شد و اولین پیوند نیز در سال ۱۹۹۳ برای یک بیمار سرطانی که خون بند نافش در بانک ذخیره‌سازی شده بود، انجام گرفت.

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی کردستان، وی افزود: امروزه تحقیقات گسترده‌ای به منظور درمان بیماری‌ها و ضایعات عصبی، ترمیم بافت‌های آسیب دیده قلبی و استخوانی، ترمیم سوختگی‌ها و ضایعات پوستی، ترمیم لوزالمعده و ترشح انسولین و ترمیم سایر بافت‌های آسیب دیده با استفاده از سلول‌های بنیادی مغز استخوان، خون بندناف و سایر سلول‌های بنیادی یک فرد بالغ درحال انجام است.

مدیرعامل بانک خون بندناف رویان با اشاره به وجود دو بانک خون بندناف عمومی و خصوصی در کشور بیان کرد: در بانک خون عمومی ۱۵ هزار نمونه و در بانک خون خصوصی ۸۵ هزار نمونه ذخیره‌سازی شده است

وی با بیان اینکه میانگین تعداد سلول‌های ذخیره سازی شده ۸۸۰ میلیون بوده است، اعلام کرد: ۵۴ درصد نمونه‌ها متعلق به نوزادان پسر و ۴۶ درصد هم متعلق به نوزادان دختر بوده است.

ضرابی با اشاره به اینکه در ۲۹ استان کشور نمایندگی ذخیره سازی خون بند ناف داریم، عنوان کرد: قبل از ذخیره سازی باید از سلامت مادر مطمئن شویم و این نشان از اهمیت سلامت بانوان است.

وی با اشاره به اینکه هم زایمان های طبیعی و هم سزارین برای انجام ذخیره ساتزی خون بندناف می‌توانند اقدام کنند، گفت: ۱۴ درصد نمونه هایی که ذخیره سازی شده مربوط به زایمان‌های طبیعی و ۸۶ درصد هم زایمان سزارین است.

مدیرعامل بانک خون بندناف رویان با بیان اینکه ایران بالاترین میزان ذخیره سازی خون بندناف در خاورمیانه را دارد، بیان کرد: هم اکنون بالغ بر ۱۰۰ هزار نمونه خون بند ناف در بانک های عمومی و خصوصی خون بند ناف ذخیره سازی شدند.

وی با اشاره به ذخیره سازی خون بند ناف کشورهای همسایه گفت: تاکنون ۴۰ نمونه خون بندناف کشورهای  امارات و اقلیم کردستان عراق در ایران ذخیره‌سازی شده است.

ضرابی  به طرح های توسعه ای بانک خون بندناف اشاره و عنوان کرد: محصولات مشتق از پرده آمنیوتیک، سرم خون بندناف، پالپ دندان، پارانشیم بندناف،پلاسما و توریسم درمانی از طرح‌های توسعه ای بانک خون بندناف است.

وی با بیان اینکه همه خانواده‌های در آستانه تولد فرزند می‌توانند برای ذخیره‌سازی خون بندناف اقدام کنند، افزود: ذخیره‌سازی خون بندناف یک نوع بیمه بیولوژیکی است.

مدیرعامل بانک خون بندناف رویان با اشاره به آغاز کار آزمایی‌های بالینی ۱۲۰ کودک مبتلا به فلج مغزی و اوتیسم گفت: در حال حاضر در فاز تحقیقاتی هستیم و پذیرش بیماران انجام شده است  و تا سال ۹۷ هیچ پذیرش بیماری نداریم.

وی با اشاره به پذیرش کودکان پنج تا ۱۳ سال مبتلا به اوتیسم در سال آینده عنوان کرد: بیماران فلج مغزی، اوتیسم، پارکینسون، آلزایمر، ضایعات نخاعی می‌توانند از نتایج این تحقیقات بهره‌مند شوند.

ضرابی با پیش بینی ذخیره سازی دندان های شیری و عقل تا پایان سال در این بانک خون اعلام کرد: در ریشه دندان های شیری و عقل یک لایه سلول بنیادی وجود دارد که قدرت تکثیر خوبی برای بازتولید سلول‌های عصبی، عضله، غضروف، ماهیچه و استخوان دارند.

وی به گرفتن سلول‌های بنیادی در خون بالغین اشاره کرد و افزود: در این بخش نمونه از فرد بیمار ذخیریه سازی شده و بعد از انجام شیمی درمانی به فرد بازگردانده می شود تا سیستم خون رسانی را به فرد بازگرداند.

مدیرعامل بانک خون بندناف رویان در پایان یادآور شد: تا کنون ۵۰۰ نمونه خون بالغین ذخیریه سازی شده است که بخشی از آن برای فرد استفاده شده و بخشی از آن ذخیره‌سازی شده چراکه شرایط بیمار تا کنون مساعد نشده است

 

 

رییس جهادانشگاهی واحد کردستان گفت: دفتر بانک خون بندناف جهادانشگاهی کردستان در سال ۸۸ در استان راه‌اندازی شد و تاکنون موفق به ذخیره سازی ۸۰۰ نمونه خون بندناف شده ایم.

چیا سهراب نژاد، رییس جهاددانشگاهی واحد کردستان در همایش «بخشندگان خون ضامنان سلامتی» که  ۹آذر ماه در مجتمع ایثار برگزار شد، اظهار کرد: بانک خون بند ناف از افتخارات جهادانشگاهی است.

وی افزود: دفتر بانک خون بندناف جهادانشگاهی کردستان در سال ۸۸  در استان راه‌اندازی شد و تاکنون موفق به ذخیره‌سازی ۸۰۰ نمونه خون بندناف شده‌ایم.

رئیس جهاددانشگاهی واحد کردستان با اشاره به اینکه آگاه سازی مردم از ذخیره سازی خون بندناف یکی از ضروریات حامعه است، بیان کرد: در این راستا ما کار تبلیغات و اطلاع رسانی آن را در سطح استان انجام دادیم.

وی، کار تبلیغات بانک خون بند بندناف در استان را شامل تبلیغات محیطی، توزیع بروشور در مطب دکترهای سطح استان، پخش کلیپ تبلیغاتی در تلویزیون شهری، برگزاری همایش و کارگاه های آموزشی و ... دانست و اعلام کرد: امیدواریم با آگاه سازی مردم از ذخیره یازی خون بندناف بتوانیم در ارتقای سلامت جامعه کار اثرگذاری را انجام داده باشیم.

سهراب نژاد، با اشاره به اینکه ذخیره‌سازی خون بند ناف به معنای بیمه کردن سلامتی در آینده است، اعلام کرد: سلامت و امنیت دو موهبت الهی است که ما زمانی که آن را از دست می دهیم به وجود آن پی می بریم.

وی با اشاره به برگزاری کارگاه آموزشی بخشندگان خون ضامنان سلامتی عنوان کرد: شرکت کنندگان این کارگاه آموزشی می توانند نماینده افتخاری بانک خون در جامعه باشند و مردم استان را نسبت به ذخیره سازی خون بندناف آگاه کنند.

لیلا آژیر، مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کردستاندر همایش «بخشندگان خون ضامنان سلامتی» که ۹ آذرماه در مجتمع ایثار برگزار شد، اظهار کرد: سرمایه گذاری در مباحث سلامت به‌ زنان اختصاص یابد، چراکه زنان سفیران سلامت در خانواده هستند.

وی با اشاره به اینکه در زلزله کرمانشاه مردم به صورت خودجوش در کمک به هموطنان خود اقدامات خوبی را انجام دادند، افزود: این امر موجب شد آمار بانوان اهداکننده خون از پنج درصد به ۲۰ درصد افزایش پیدا کند.

آژیر بیان کرد: در زلزله سال ۱۹۹۹ترکیه که ۱۷ هزار نفر در آن کشته  شدند، در یک حرکت خودجوش بانوان این کشور سازمانی برای حمایت از زنان با نام کاداو تشکیل دادند.

 وی با اشاره به اینکه امروزاین سازمان با عنوان سازمان جلب مشارکت بانوان در ترکیه نام گرفته است، اعلام کرد: از این سال تاکنون در ترکیه اگر زلزله‌ای رخ دهد این سازمان اقدام به استقرار چادرهای ویژه بانوان و ارائه خدمات به آنها می کنند.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کردستان با اعلام اینکه در حادثه زلزله کرمانشاه نیز بانوان استان کردستان به صورت خودجوش کمک‌های خوبی را به زلزله زدگان ارائه دادند، عنوان کرد: در حرکت خودجوش بانوان، جوانان، اقشار مختلف کمک‌های زیادی را برای زلزله‌زدگان جمع‌آوری کردند.

وی با اعلام به اینکه در شرایط حساس جامعه هر جا که نیاز باشد، زنان کمک کرده‌اند، بیان کرد: حضور بانوان ایرانی در عرصه‌های مختلف اجتماعی اثرگذار بوده است.

 آژیر در ادامه با تأکید بر لزوم توجه به تاب‌آوری خانواده‌ها اعلام کرد:  محور تاب‌آوری خانواده‌ها باید زنان باشند چراکه زنان نشان داده‌اند همواره در خانواده به عنوان سفیر عمل کرده اند.

وی با اشاره به اینکه باید بانوان را محور تمام کارگاه‌های آموزشی قرار داد، عنوان کرد: آموزش یک زن به معنای یک خانواده و در نتیجه یک جامعه تحت آموزش قرار می گیرند.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کردستان افزود: بانک خون بند ناف به معنای ذخیره‌سازی سلامت است و زنان می‌توانند در آگاه سازی جامعه نسبت به این امر تلاش کنند.

وی در پایان به هم افزایی ادارات اشاره کرد و یادآور شد: هم افزایی ادارات موجب رشد و توسعه هر چه بیشتر استان می‌شود.

 

<!-- [if gte mso 9]> <!-- [if gte mso 10]> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin:0in; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}


بازگشت «

تگهای مطلب :

بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .

نظرات :

شما می توانید نظر خود را در مورد مطلب «برگزاری همایش بخشندگان خون ضامنان سلامتی در استان کردستان» بنویسید ؛ نظرات پس از تأیید مدیریت منتشر می شوند.

2014 © کلیه حقوق برای سایت جهاد دانشگاهی کردستان محفوظ است . Designing : mohamad milad jafari